top of page

Jak sobie radzić z opieką nad osobą z demencją?

Zaktualizowano: 13 gru 2020

Planując opiekę nad osobą z demencją, odpowiednio się do tego przygotuj. Chory potrzebuje szczególnej troski.

Demencja to ogólnie pogorszenie zdolności intelektualnych. Demencja jest chorobą, która w dużym stopniu może utrudnić komunikację, ponieważ ogranicza funkcje poznawcze osoby chorej i sprawia, że świat wydaje się jej mało zrozumiały. Taka osoba jest umiejscowiona niemal wyłącznie w teraźniejszości, nie potrafi przewidzieć konsekwencji swoich działań i zapomina, co działo się przed chwilą. Jednak przy odrobinie cierpliwości i dobrej woli, łatwiej będzie nawiązać kontakt z taką osobą.

Bardzo ważną kwestią jest to, aby nie traktować osoby starszej jak dziecka. Zachowując się tak wywołasz u chorego frustracje i upokorzenie. Zaleca się mówienie jasno i zrozumiale, zadawanie pytań, jeśli jest konieczne to wyłącz radio czy telewizor, żeby nie dekoncentrować chorego. Osoby dotknięte chorobą pamiętają swoją młodość, są chętne do opowiadania tego, co się działo w przeszłości. Dlatego warto to wykorzystać i porozmawiać z nimi o ich przeszłości czy pooglądać wspólnie stare fotografie.

Chory na demencję albo odmawia przyjmowania pożywienia lub ma kłopoty z przeżuwaniem. Na pewnym etapie choroby część mózgu odpowiedzialna za naturalne przeżuwanie przestaje funkcjonować. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie karmienie osoby starszej przez opiekuna.

Jeśli nie możesz przekonać seniora do zażywania leków, ważne jest, abyś mimo to mu je podawał, na przykład wkruszając do jedzenia lub rozpuszczając w wodzie.

Nie można zapominać o pasjach chorego. Jeżeli lubi czytać, przynośmy mu świeże czasopisma i książki. Czytajmy też seniorowi na głos. Gdy osoba lubi oglądać telewizję, nie zabraniajmy – pomóżmy ustawić ulubiony kanał. Warto stwarzać sytuacje, w których chory uruchamia intelekt. Dzięki takim poleceniom ćwiczy się mózg i koncentrację.

Wprowadź terapię wykorzystującą ruch. Ćwiczenia fizyczne pozwalają utrzymać ciało w dobrej kondycji, a także wpływają pozytywnie na pracę mózgu.81 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page