top of page

Jak wybrać opiekuna?

Zaktualizowano: 13 gru 2020

Duże tempo życia i konieczność pracy zawodowej to tylko jedne z przyczyn, dlaczego decydujemy się zatrudnić profesjonalnego opiekuna. Często też nie wiemy jak opiekować się niesprawną osobą lub trudno nam przezwyciężyć zahamowania związane z czynnościami, takimi jak np. dbanie o higienę osobistą Podopiecznego. Zatrudnienie opiekuna okazuje się w takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem, jednak wiele rodzin ma opory przed zaufaniem komuś nieznajomemu. Jak wybrać opiekuna, żeby mieć pewność, że powierzyliśmy naszych bliskich odpowiedniej osobie? To czy opiekun się sprawdzi zależy od wielu czynników. Np. osoba z polecenia która sprawdziła się w przypadku sympatycznej Seniorki, niekoniecznie będzie wiedziała jak postępować z dorosłą osobą niepełnosprawna, dlatego warto uwzględnić wszelkie możliwe kryteria:

- Rodzaj choroby, zakres niepełnosprawności, wiek i pleć Podopiecznego. Po pierwsze należy przemyśleć jaki zakres usług będzie niezbędny dla bliskiej osoby – czy będzie to tylko pomoc w dbaniu o dom, czy raczej specjalistyczna, codzienna opieka. W przypadku drobnych problemów z poruszaniem się zapewne wystarczy młoda, niekoniecznie doświadczona osoba, która posprząta mieszkanie i zrobi zakupy, ale w przypadku Seniora z demencją zalecany byłby wykwalifikowany fachowiec. - Zakres opieki i dyspozycyjność opiekuna – tu decydującym kryterium może okazać się cena, ponieważ nieprofesjonalny pomocnik zwykle oferuje niższe stawki za dzień pracy. Z drugiej strony firmy świadczące usługi opiekuńcze są znacznie pewniejszym rozwiązaniem, niż osoba zatrudniona bez żadnej umowy, ponieważ jest znacznie mniejsze ryzyko, że opiekun nagle zrezygnuje z pracy i Chory zostanie bez opieki. Zwykle w takiej sytuacji firma sama szuka zastępstwa i pomaga dobrać opiekuna o odpowiednich kwalifikacjach.  - Kwalifikacje: wykształcenie, wiedza, umiejętności – ma to szczególne znaczenie w przypadku ciężkich chorób, zwłaszcza psychicznych. Taki opiekun jest lepiej przygotowany na wypadek, gdyby np. Senior źle się poczuł i tym samym może szybciej i skuteczniej zareagować niż ktoś, kto niewiele wie o chorobach takich jak np. schizofrenia.

- Doświadczenie – to jest bezcenne, ponieważ dzięki niemu opiekun wytwarza mechanizmy postępowania w poszczególnych sytuacjach. Im bardziej ktoś jest obeznany ze specyfiką pracy z Chorymi i Seniorami tym sprawniej wykonuje swoją pracę. Liczy się tu każda praktyka opiekuna, w tym również w opiece nad własnymi bliskimi. - Kondycja i tężyzna fizyczna – sprawny opiekun teoretycznie powinien poradzić sobie w niemal każdej sytuacji, ale trudno oczekiwać, że np. drobna kobieta poradzi sobie z przenoszeniem Chorego w odległe miejsce lub będzie w stanie stanowczo zareagować, w przypadku dorosłego niepełnosprawnego, który np. będzie próbował uciec z domu. - Cechy osobowości opiekuna i jego postawa wobec chorych – ktoś kto zawodowo zajmuje się niepełnosprawnymi i starszymi osobami musi po pierwsze czuć powołanie by pomagać innym. Powinien być empatyczny, cierpliwy, życzliwy, a jednocześnie umieć radzić sobie w sytuacjach stresowych, których nie brakuje w zawodzie opiekuna. Nagłe pogorszenie zdrowia u Chorego lub nawet śmierć, ataki histerii i złości czy trudne charaktery u Podopiecznych – to rzeczy, które nie powinny zrażać opiekuna. Profesjonalista nie może sobie pozwolić by zostawić Chorego, tylko dlatego, że ten np. ma zły humor, bo odpowiada za czyjeś zdrowie i życie.

Dobry opiekun to taki, który potrafi wczuć się w sytuację Chorego i odczytać, czego ten najbardziej potrzebuje w danym momencie, bo najważniejsze jest to, by osoba zajmująca się naszymi bliskimi wzbudzała poczucie zaufania i pewność, że zostawiamy Podopiecznego we właściwych rękach.

42 wyświetlenia

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page