top of page

Nie zapominaj o odpowiednim nawodnieniu! Dbaj o siebie!

Zaktualizowano: 13 gru 2020

Prawidłowe nawodnienie ma wpływ na to jak się czujemy, ale również na nasze zdrowie. Dotyczy to zarówno osób starszych jak i opiekunów. Odwodnienie – szczególnie latem – staje się częstym problemem, który niestety bywa bagatelizowany. Jak dbać o prawidłowe nawodnienie organizmu? Jakie są objawy odwodnienia? Przeczytaj artykuł do końca, a uzyskasz odpowiedź.

Odpowiednie nawodnienie organizmu jest bardzo ważne, by organizm odpowiednio funkcjonował. Woda umożliwa prawidłowe działanie wszelkich procesów w ciele człowieka, np. wspomaga wchłanianie składników pokarmowych w jelitach i umożliwia działanie enzymów trawiennych. Warto zdać sobie sprawę, że pragnienie, czyli najpopularniejsza oznaka braku odpowiedniej ilości wody, pojawia się w momencie, kiedy ubytek wody w organizmie wynosi już 2% masy ciała. Może wydawać się to niewielką ilością, jednak dla porównania ubytek wody w wysokości ok. 20% może już prowadzić do ciężkiego odwodnienia i skutkować śmiercią. Dlatego bardzo ważne jest wyrobienie sobie nawyku picia wody, szczególnie w okresie letnim, kiedy to nasz organizm najwięcej jej potrzebuje.

Odwodnienie może prowadzić do poważnych konsekwencji.


Oto 6 głównych objawów, których nie należy lekceważyć:

· Pragnienie to pierwszy sygnał, jaki organizm wysyła, gdy potrzebuje wody.

· Jeśli człowiek jest odwodniony, nerki oszczędzają wodę poprzez kondensowanie moczu. Jeśli mocz trwale zmienia swoją barwę, należy skonsultować się z lekarzem.

· Suche i popękane usta

· Brak apetytu

· Sucha skóra

· Zapadnięte oczy

· Problemy ze wzrokiem

· Skurcze mięśni

Korzyści z picia wody jest naprawdę bardzo dużo. Woda jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu człowieka – transportuje substancje odżywcze, reguluje temperaturę ciała, usuwa toksyny i bardzo dobrze wpływa na układ krwionośny. Jej odpowiednia ilość zapobiega tworzeniu się zakrzepów i reguluje ciśnienie. Jeśli nasz organizm jest dobrze nawodniony, znacznie szybciej regeneruje się po chorobach czy zabiegach. Woda wspomaga pamięć i koordynację ruchową.

Zadbaj, aby Twój Podopieczny wypijał odpowiednią ilość wody lub innych płynów klarownych– minimum 2 litry łącznie w ciągu dnia!

45 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page