top of page

Otępienie starcze - jak pomóc Seniorowi?

Zaktualizowano: 13 gru 2020

Jak powszechnie wiadomo - z wiekiem zdrowia nie przybywa, więc gdy u Seniora pojawiają się pierwsze objawy, takie jak problemy z pamięcią czy depresyjnym nastrojem, wtedy zwykle zrzuca się je na metrykę starszej osoby.

Demencja, czyli inaczej otępienie starcze nie jest jednak wynikiem wieku, ale objawem choroby. Diagnoza lekarska często w takich przypadkach brzmi niemal jak wyrok, bo oznacza chroniczną poważną chorobę np. Alzheimera (ok. połowy przypadków), parkinsonizm, neuroboreliozę, chorobę Picka lub jest wynikiem innego zaburzenia pracy mózgu. Niestety na wymienione choroby nie ma lekarstwa, które mogłoby skutecznie cofnąć skutki demencji, ale można spróbować spowolnić występowanie objawów i znacząco poprawić jakość życia Chorego.


Najważniejsza jest jak najszybsza reakcja na pierwsze objawy u Seniora, dlatego po pierwsze należy udać się do lekarza, by zdiagnozować co jest przyczyną objawów takich jak:

  • osłabienie pamięci - Senior dobrze pamięta wydarzenia sprzed lat, ale nie pamięta wydarzeń ostatnich dni

  • zmiana nastroju – np. osoba, która zawsze była uśmiechnięta nagle zaczyna być markotna czy małomówna

  • zaburzenia umysłowe i ruchowe – warto sprawdzić czy nie są wynikiem urazu mózgu lub ciała, czy są raczej wynikiem choroby

  • ospałość, słabsze reagowanie na bodźce z zewnątrz

  • nietypowe, dziwne, niepokojące zachowania, np. gromadzenie rzeczy (zbieractwo), przejawy fanatyzmu (np. religijnego), zachowania agresywne lub przesadnie uległe.

Jeśli mamy już diagnozę, Senior koniecznie powinien przyjmować zalecane leki, które mają za zadanie powstrzymać rozwój choroby lub zniwelować część uporczywych objawów. Można jednak oprócz tego starać się poprawić kondycje umysłową Seniora. Najbardziej zalecane są:

  • ćwiczenie pamięci, logicznego myślenia i ogólna gimnastyka szarych komórek, poprzez rozwiązywanie krzyżówek, łamigłówek, czytanie i ogólnie zmuszanie Seniora do myślenia,

  • ruch na świeżym powietrzu

  • szeroko pojęte dbanie o kondycję fizyczną, dietę i zdrowie – unikanie niezdrowych potraw i używek, wybieranie produktów bogatych w witaminy i minerały,

  • utrzymywanie kontaktów towarzyskich – według badań choroba Alzheimera częściej występuje u domatorów i typów samotnika.

Nie bez znaczenia może się też okazać wyszukanie wszelkich nowinek medycznych, które mogą pomóc w zatrzymaniu objawów choroby. Jednym z takich odkryć jest np... spanie w pozycji na boku! Ponoć ułatwia regeneracje mózgu i usuwanie zbędnych produktów przemiany materii. Innym pomysłem jest stosowanie terapii alternatywnych i medycyny naturalnej, ale tylko pod warunkiem, że sprawdziliśmy, że nie pogarsza stanu Pacjentów. Przykładem takiej terapii jest stosowanie oleju kokosowego, który jest bogaty w substancje pożyteczne dla działania komórek mózgowych.

Nie bez znaczenia jest również poświęcenie Seniorowi większej uwagi, a jeśli nie ma takiej możliwości, np. z powodu pracy wtedy warto rozważyć zatrudnienie opiekuna, który profesjonalnie zadba o zdrowie Seniora.

Pozornie może się wydawać, że w przypadku demencji niewiele da się zrobić, by poprawić stan osoby starszej, ale zdecydowanie warto wcześnie zacząć dbać o zdrowie własne i bliskich. Pozwala to zmniejszyć ryzyko chorób, które mogą stać się znaczącym utrudnieniem w późniejszym wieku, a tym wpływa to na zwiększenie sprawności Seniora, czyni go bardziej samodzielnym i zadowolonym z życia.

48 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page