top of page

Skutki i opieka po udarze mózgu

Zaktualizowano: 13 gru 2020


Niewyraźna mowa, dziwny grymas na twarzy, silny ból głowy – w pierwszej chwili może się wydawać, że nasz senior poczuł się źle z powodu pogody, niskiego ciśnienia lub po prostu jego choroba przybiera na sile. Jednak takich objawów nie należy ignorować, bo może się okazać, że starsza osoba właśnie przechodzi udar mózgu a my możemy uratować jej życie! Ok. połowy osób po udarze mózgu jest w stanie powrócić do zdrowia i funkcjonować tak jak wcześniej, jednak co drugi senior wymaga przynajmniej częściowej opieki i pomocy przy podstawowych czynnościach życiowych, takich jak jedzenie, higiena czy dbanie o dom.

Udar jest efektem niedotlenienia i obumarcia komórek mózgowych, spowodowanym niedrożnością lub pęknięciem ściany tętnicy mózgowej. Skutkuje to zaburzeniami czynności życiowych, za których wykonywanie odpowiada uszkodzona część tkanki mózgowej. Stopień i charakter niepełnosprawności chorego zależy od tego na ile rozległy był wylew krwi lub zator, oraz w jakiej części mózgu on wystąpił.

Powikłania po udarze mogą być stosunkowo niegroźne i łatwe do usunięcia, ale niestety znaczna część pacjentów ma wyraźne problemy min. z poruszaniem się, mówieniem, czuciem czy szybkością reakcji na bodźce zewnętrzne. Zdarzają się też przypadki zaburzeń psychicznych czy problemów z pamięcią.

Sposób postępowania z seniorem po udarze należy rozpatrzyć indywidualnie i najlepiej skonsultować go z lekarzem. Najczęstszym problemem bywają trudności w poruszaniu się i niedowład kończyn lub twarzy. W najcięższych przypadkach Podopieczny wymaga pomocy w ułożeniu się na łóżku lub wstaniu, w zapobieganiu odleżyn, karmieniu i dbaniu o higienę osobistą. W takich przypadkach może być niezbędna pomoc pielęgniarki lub opiekuna.


Najczęściej jednak chory jest w stanie wykonywać samodzielnie przynajmniej część czynności życiowych i wtedy zwykle wystarcza pomoc najbliższej rodziny, która może ukierunkować swoje działania na:

  • odpowiednie ustawienie mebli i przedmiotów, tak by chory mógł szybko po nie sięgnąć, ale jednocześnie ćwiczyć swoje umiejętności ruchowe. Należy kłaść nacisk na zachęcanie osoby niepełnosprawnej do aktywności np. w przypadku niedowładu lewej strony ciała staramy się ustawiać wszystko właśnie po lewej stronie, tak by chory czuł się zmotywowany by sięgnąć chorą ręką po potrzebną mu rzecz.

  • Wykorzystanie przedmiotów rehabilitacyjnych, jak również np. poduszek do ustawienia ciała chorego tak, by zapobiegać wszelkim deformacjom ciała, np. by podeprzeć seniora w pozycji siedzącej

  • zmiana złych przyzwyczajeń u seniora, np. nowa dieta i zwiększenie aktywności, odstawienie używek, by poprawić ogólną kondycje organizmu i zapobiec kolejnym udarom

  • Uzbrojenie się w cierpliwość i obudzenie w sobie pokładów empatii poprzez wczucie się w stan chorego – im bardziej wyobrazimy sobie co czuje senior, tym łatwiej będzie nam znaleźć sposób by mu pomóc


Szybkość reakcji na pierwsze niepokojące objawy u seniora, oraz jak najszybsze zapewnienie mu rehabilitacji może wpłynąć znacząco na zmniejszenie negatywnych skutków udaru mózgu, dlatego bardzo istotne jest zapewnienie fachowej opieki osobie chorej. Im szybciej senior powróci do zdrowia, tym szybciej stanie się samodzielny i niezależny od osób z najbliższego otoczenia. Warto więc zainwestować nie tylko pieniądze, ale przede wszystkim czas, aby pomóc bliskiej osobie ponownie cieszyć się życiem.

37 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page